آموزش کاربردی استفاده از بولینگر باند

  • تالارارز
  • یکشنبه 21 مهر 1398
, , ,

باندهای بولینگر یکی از مهمترین و دقیق ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که حتی امروزه نیز در بسیاری از هدج فاندها (شرکت های مدیریت سرمایه برای خرید و فروش در بورس) استفاده میشود. در این مقاله سعی خواهیم داشت توضیحاتی مختصر اما کاملا کاربردی که حاصل چندین سال تجربه معامله گران حرفه ای بازارهای مالی است، برای استفاده از این ابزار قدرتمند در اختیار شما همراهان قرار دهیم.

زمانی که تصمیم به تهیه لیست ابزارهای تکنیکال خود را دارید، میبایست همیشه این مورد را مد نظر داشته باشید که ابزار مربوطه هیچ گونه تاخیری در اعلام نقطه ورود نداشته باشد و سیگنال های ارسالی از آن، اصطلاحا به صورت پیشرو (leading) باشد. بعنوان مثال ابزار خط روند را در نظر بگیرید، زمانی که از خط روند برای تحلیل های خود استفاده میکنید، چنانچه قصد ورود به معامله روی برخوردهای قیمت با خط را داشته باشید، درواقع از این ابزار به صورت پیشرو و بدون تاخیر استفاده میکنید! اما چنانچه قصد ورود به معامله پس از شکست خط و تایید آن شکست را داشته باشید، از این ابزار به صورت lagging یا با تاخیر استفاده میکنید.

در خصوص بولینگر نیز همین موضوع وجود دارد، در این مقاله سعی داریم تا تنها در خصوص سیگنال های بدون تاخیر این اندیکاتور صحبت کنیم.

شمای کلی اندیکاتور:

چطور از باندهای بولینگر بدون تاخیر استفاده کنیم؟

برای این منظور ابتدا این اندیکاتور را با تنظیمات دیفالت آن (دوره ۲۰ – و انحراف معیار ۲) روی چارت لود کنید، همانطور که مشاهده میکنید باندهای بالا و پایین برای قیمت نقش حمایت و مقاومت را بازی میکنند، به این مفهوم که با برخورد قیمت به باند پایین فرصتی برای خرید و برخورد به باند بالا فرصتی برای فروش فراهم میکند.

اما کدام برخورد ها به باند قابل بررسی هستند و امکان ورود به معامله را دارند؟

برای این منظور از شیب باند ها استفاده میکنیم، به تصویر زیر دقت کنید، هر زمان که شیب باند صاف باشد، امکان برگشت قیمت از آن منطقه وجود دارد و هر زمان که باند شیبدار باشد امکان ادامه روند شکل گرفته فعلی وجود دارد

سیگنال های خرید و فروش بولینگر

بر این اساس میتوانید هر زمان که قیمت به باند صاف نزدیک شد، و کندل نتوانست پشت باند کلوز جدیدی ایجاد کند، این حرکت را یک سیگنال برای برگشت قیمت و اتمام روند کوتاه مدت فعلی در نظر بگیرید.

اما قدرت این روش، زمانی مشخص میشود که از این تکنیک به صورت مالتی تایم فریم (انجام تحلیل در چند تایم فریم مختلف) استفاده کنید، بعنوان مثال برخورد قیمت با باند، در صورتی که باند در دو تایم پشت سر هم ضاف باشد.

توضیحاتی در خصوص جزئیات محاسباتی اندیکاتور
تهیه دلار یا ارز دیجیتال