کیف پول سرد بیت کوین چیست؟

  • تالارارز
  • شنبه 9 آذر 1398
, , ,

احتمالا در جاهای مختلف چیزی به نام کیف پول سرد بیت کوین یا (Cold Storage) شنیده اید. اما واقعا این کیف پول چیست؟ در ادامه توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

کیف پول بیت کوین چیست؟

ابتدا توضیحی مختصر در ارتباط با کیف پول بیت کوین می دهیم که اصلا چیست؟

کیف پول های دیجیتالی محلی برای ذخیره و نگهداری ارزهای رمزپایه هستند. همچنین شما با استفاده از کیف پول می توانید عملیات مربوط به نقل و انتقالات را نیز انجام دهید که در دو نوع سرد و گرم وجود دارند.

کیف پول سرد

کیف پول های سرد ابزاری فیزیکی برای ذخیره و نگهداری ارز رمزپایه هستند. این کیف پول ها به اینترنت متصل نیستند و بنابراین امکان هک شدن آن ها از راه دور وجود ندارد.

از ساده ترین ابزار کیف پول سرد، کاغذ می باشد. بدین شکل که کلید خصوصی شما بر روی کاغذ نوشته می شود و تنها راه دسترسی به کیف پولتان، داشتن آن کاغذ است. البته این نوع نگهداری خطراتی را نیز دارند. مثلا اگر آن کاغذ را گم کنید، ارزهایتان برای همیشه از دست خواهد رفت. بنابراین توصیه می شود چند کپی از آن را داشته باشید.

شکل بعدی ذخیره ساز های سرد، دستگاه های سخت افزاری است. این دستگاه ها کلید خصوصی شما را در خود ذخیره می کند. این کیف پول ها به راحتی هک نمی شوند و حتی در صورت مفقود شدن، معمولا یک نسخه ی پشتیبان از کلید خصوصی شما ایجاد می کنند.

برای ارسال ارز رمزنگاری شده کافی است آن را به کامپیوتر متصل کرده و از طریق رابط آن برای انتقال استفاده کنید.

البته این دستگاه ها نیز رایگان نیستند و برای تهیه ی آن ها می بایست پول خرج کنید. از دستگاه های معروف در این زمینه می توان به Trezor یا Ledger اشاره کرد.

نوع آخر کیف پول های سرد، کیف پول ذهنی است. بدین صورت که به جای استفاده از کلمات تصادفی برای ساخت کلید خصوصی، از یک عبارت معنادار استفاده می شود. به عنوان مثال ممکن است یک قطعه از شعر حافظ را انتخاب کرده و سپس با استفاده از آن، کلید خصوصی را ایجاد کنید.

البته این روش احتمال هک شدن در آن بالا است. زیرا ممکن است شخص دیگر نیز دقیقا همان عبارت را برای تولید کلید خصوصی استفاده کند.

اگر قصد خرید ارزهای دیجیتال را از طریق تالار ارز دارید، می توانید به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید.