چرا قیمت بیت کوین افت شدیدی داشت؟

  • تالارارز
  • چهارشنبه 6 آذر 1398
, , ,

ارزش بیت‌ کوین در یک هفته گذشته روند نزولی شدیدی در پیش گرفته است، به‌ طوری‌ که تا ۶۵۰۰ دلار نیز کاهش یافت. چرا ارزش بیت‌کوین به کمترین حد در ۶ ماه اخیر رسید؟ ارزش بیت‌کوین و اتریوم و ریپل در چند ساعت گذشته به کمترین میزان ۶ ماه گذشته رسید و همین موضوع باعث شد ارزش بازار رمزارزها کاهشی چند میلیارد دلاری تجربه کند.

پس از آنکه ارزش بیت‌کوین در ژانویه از مرز ۱۳ هزار دلار عبور کرد، روند صعودی آن متوقف و کاهش ارزش آن آغاز شد. البته این روند کاهشی ادامه‌ دار نبود؛ به‌ طوری‌ که اواخر اکتبر، ارزش بیت‌کوین از ۷۵۰۰ دلار به بیش از ۹۹۰۰ دلار افزایش پیدا کرد. درادامه، این رمزارز بار دیگر پس از این افزایش کوتاه وارد کانال رکود شد و چند روز گذشته به کمترین ارزش در ۶ ماه اخیر رسید. در هفته‌ ی گذشته، ارزش بیت‌کوین از ۸۶۰۰ دلار به کمتر از ۷۱۳۰ دلار رسید و نهایتا از مرز ۷۰۰۰ دلار نیز افول کرده و به قیمت کنونی رسید. این کاهش فقط مختص به بیت‌کوین نیست و سایر رمزارزها نیز چنین کاهشی را تجربه کرده‌اند؛ به‌طوری‌که اتریوم از حداکثر ارزش ۱۸۷ دلار به ۱۴۶ دلار کاهش پیدا کرد. به‌ گزارش فوربز، دراثر کاهش ارزش در روزهای اخیر، ارزش بازار رمزارزها افتی ۱۷۰ میلیارد دلاری تجربه کرده است.

دلیل سقوط اخیر ارزش بیت‌کوین چیست؟

کارشناسان حوزه‌ی رمزارزها تهدید جدید بانک مرکزی چین علیه صرافی‌های بیت‌کوین که به‌ صورت غیرقانونی در این کشور فعالیت می‌کنند، عامل کاهش قیمت این پول رمزگذاری‌شده خوانده‌اند. براساس اطلاعات ارائه‌ شده، بانک مرکزی چین در بیانیه‌ی ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) خود، به صرافی‌ ها اخطار داده است درصورت انجام معاملات بیت‌کوین، با آن‌ها برخورد خواهد شد. پس از آنکه شی‌جینگ پینگ، رئیس‌جمهور چین، در هفته‌ های اخیر از فناوری بلاک‌ چین تمجید کرد، معاملات بیت‌کوین در کشور چین افزایش یافت و همین موضوع باعث شد بانک مرکزی چین به این موضوع واکنش نشان و به صرافی‌ها درباره‌ی معامله‌ ی بیت‌کوین اخطار دهد که درصورت انجام معامله‌ی غیرقانونی، با واکنش شدیدی مواجه خواهند شد. بنابر اعلام بانک مرکزی چین، سرمایه‌ گذاران نباید بیت‌ کوین را با بلاک‌چین یکی تصور کنند. درواقع، سخنان شی‌جینگ پینگ که از بلاک‌چین تعریف کرده بود، به‌عنوان تأییدی بر فعالیت بیت‌کوین تصور و باعث شده بود بسیاری فکر کنند مواضع چین دربرابر بیت‌ کوین تلطیف شده است. همین امر ارزش بیت‌کوین را افزایش داده بود.

جهت تهیه ی ارزهای دیجیتال می توانید از طریق تالار ارز اقدام به ثبت سفارش نمایید.