چطور با تریدینگ پول بسازیم؟

  • تالارارز
  • جمعه 17 آبان 1398
, , , , ,

حتما شما نیز دوست دارید شغلی داشته باشید، که تنها با چند کلیک در روز یا حتی چند کلیک در ماه، بتوانید سرمایه خود را چند برابر کنید! پس با تریدر ها (Traders) کسانی که بدون تمام دردسرهایی که معاملات سنتی و معمول بازارهای مختلف دارند، از پول، پول میسازند، آشنا شوید!

تصور کنید در شغل خرید و فروش آهن مشغول هستید، در ابتدا اجناس خود را با قیمتی پایینتر تهیه کرده و نهایتا با موانع زیادی (نظیر هزینه های انبار داری، سرمایه کلان اولیه، اعتماد سازی و اعتبار سازی در بازار، بازاریابی اجناس خود و یافتن مشتریان معتمد و همچنین قراردادها و توافق نامه های دست و پاگیر) اجناس خود را با قیمتی بالاتر میفروشید و پس از پرداخت هزینه های مالیاتی، از معاملات روزانه خود سود میبرید

تریدر ها، همین سود یا حتی بسیار بیشتر از آن را تنها با نشستن روی یک صندلی و چند کلیک برای انجام خرید و فروش های خود، میبرند!

اما آیا ترید کردن به همین سادگیست؟

قطعا خیر!
هیچ یک از ما نمیتوانیم بفهمیم که هر تریدر موفقی، چند بار حساب معاملاتی خود را به صفر رسانده و نابود کرده است. هر تریدر هنگام باز کردن معالمه خود، با هزاران احساس و فکر مختلف درگیر است، که میبایست تک تک آنها را مدیریت کند. همین موضوع شغل Trading یا معامله گری بازارهای مالی را، جز ۵ شغل سخت دنیا قرار داده است.

تریدر موفق میز ترید trading desk trader تریدر پر سود

چطور یک تریدر موفق باشیم؟

همه میدانیم پیش از هرچیز، گذارندن دوره های آموزشی تکنیکال و فاندامنتال جز ضروری ترین اقدامات این مسیر است. اما اگر شما به تمامی ابزارهای تکنیکال و شاخص های فاندامنتالی مسلط باشید، ولی قادر به مدیریت ذهن خود نباشید، هرگز نباید انتظار داشته باشید تریدر موفقی شوید، و سرنوشت شما نیز مانند بسیاری دیگر که پس از سالها کار در بازار، نهایتا به درآمدی معمولی از آموزش دیگران اکتفا کرده اند رقم خواهد خورد.

در این مقاله قصد نداریم نکات کلیشه ای که شاید بارها در مقالات و کتاب ها دیده باشید را تکرار کنیم، بلکه با تاکید بر یک نکته کلیدی از روانشناسی معاملات، سعی خواهیم داشت کلید موفقیت در این مسیر را به شما نشان دهیم.

تریدر موفق میز ترید trading desk trader تریدر پر سود

رمز کلیدی موفقیت یک تریدر

زمانی که طرز فکر تریدرهای موفق را با تریدر هایی که نتیجه ای جز از دست دادن عمر و سرمایه خود نداشته اند، مقایسه میکنیم نکات ارزنده ای دریافت میشود.

بعنوان مثال، تصور کنید در یک بازی شانسی با گذاشتن ۱ دلار، امکان برنده شدن ۲ دلار را داشته باشید، ذهن شما کاملا توجیه است، که این یک بازی شانسی است، کاملا برای از دست دادن آن یک دلار آماده اید، حتی ممکن است پیش از شروع بازی آن یک دلار را از جیب خود از دست رفته در نظر بگیرید. این دقیقا تفکر صحیحی است که یک تریدر نیز باید داشته باشد! تریدر موفق، از معامله خود هیچگونه “انتظاری” ندارد، او میداند که این معامله یا با ضرر بسته خواهد شد یا با سود، همچنین با در نظر گرفتن حد سود های خود، به میزان حداقل دو برابر حد ضرر های خود، میداند که برآیند معاملات سود ده او در پایان بالاتر از معاملات ضرر ده او خواهد بود.

مقایسه تفکر تریدر موفق با تریدر ناموفق

اکنون میخواهیم این مثال را به بازار بیاوریم و بررسی کنیم یک تریدر ضررده، چطور فکر میکند.
او معتقد است که تمام حرکات بازار را میشناسد، بنابراین اگر وارد معامله ای شده است، بازار موظف است که در جهتی که او پیشبینی کرده حرکت کند، درواقع او از معامله خود یک “انتظار مشخص” را دارد. نتیجه این طرز فکر چیست؟
تصور کنید بازار در خلاف جهت معامله او حرکت کرد، از آنجایی که از معامله خود “انتظار سودآوری” داشته است، بنابراین حاضر به پذیرش ضرر و اشتباه خود نبوده و حد ضرر خود را کمی جابجا میکند، حتی ممکن است حدضرر خود را به کلی پاک کرده و سرمایه خود را به دست گاو وحشی و رام نشدنی بازار بسپارد.
حالت دیگری که ممکن است رخ دهد، با ضرر بسته شدن این معامله است، در این حالت از آنجایی که این شخص از معامله خود “انتظار سودآوری” داشته است، با یادآوری اشتباهات خود در تحلیلش، خود را شماتت کرده و سعی در جبران این ضرر را به صورت هیجانی دارد، که طبیعتا نتیجه ای جز چند ضرر متوالی دیگر برای او نخواهد داشت.
این دقیقا برخلاف تفکر موفقیست که توضیح داده شد! زمانی که تریدر با دید شانسی بودن نتیجه، وارد معامله ای میشود دیگر هیچ انتظاری از نتیجه معامله خود نخواهد داشت، بنابراین حرکت بازار بر خلاف معامله او، دیگر باعث نخواهد شد که اقدامات اشتباه بعدی را مرتکب شود، بسادگی ضرر اندک معامله خود را میپذیرد و منتظر موقعیت بعدی برای ورود خواهد بود.

تریدر موفق میز ترید trading desk trader تریدر پر سود

چطور این کلید موفقیت را در خود نهادینه کنیم؟

راز دستیابی به چنین تفکری تنها در یک جمله خلاصه میشود! “مدیریت ریسک خود از طریق مدیریت مالی
نتیجه یک معامله زمانی برای شما مهم خواهد بود که حجمی مطابق با توان ذهنی خود برای ورود به این معامله انتخاب نکرده باشید! فرض کنید در یک معامله، حدود ۵۰ درصد از کل سرمایه خود را ریسک کرده باشید، به این معنی که چنانچه این معامله با ضرر بسته شود، شما ۵۰ درصد سرمایه خود را از دست خواهید داد.

قطعا چنین معامله ای ذهن شما را تماما درگیر خواهد کرد، ذهن شما توان پذیرش چنین ضرری را ندارد و دست به هرکاری خواهد زد تا جلوی آن را بگیرد. این موضوع باعث میشود از معامله خود “انتظارات خاصی” را داشته باشید، بارها وضعیت معامله خود را بررسی کنید و در نهایت زیر این فشار بدترین تصمیم ممکن را در بدترین لحظه ممکن اتخاذ کنید.

اما چنانچه تنها ۲ درصد از کل سرمایه خود را ریسک کرده باشید، آنگاه نتیجه این معامله چندان هم برایتان مهم نخواهد بود، بسادگی ضرر آن را خواهید پذیرفت، به این انتظار داشتن از خود که “من حتما باید در این معامله درست تشخیص داده باشم” توجهی نخواهید داشت، و همین موضوع کم کم باعث ایجاد تفکری صحیح در شما خواهد شد، بدون استرس بهترین نتایج معاملاتی خود را رقم خواهید زد.

تریدر موفق میز ترید trading desk trader تریدر پر سود

رعایت این موضع، در کنار نظم و پایبندی به قوانین سیستم معاملاتی خود، قطعا آینده ای پر سود را بعنوان یک تریدر برایتان شکل خواهد داد.

به دنبال تهیه دلار یا ارز دیجیتال با بهترین نرخ موجود و به صورت تمام اتوماتیک هستید؟ کلیک کنید تهیه دلار یا ارز دیجیتال
مرجع تهیه اندیکاتور ها و اکسپرت های رایگان کلیک کنید